Som forventet reagerer finansmarkederne på krigen, der brød ud i Mellemøsten i lørdags. I mandags endte de store globale børser i minus. Europa blev heller ikke skånet. Men nedgangen er foreløbig moderat.
I Paris sluttede CAC 40-indekset dagen mandag den 2. marts med et fald på 2,17%, Frankfurt tabte 2,6%, Milano 1,4%, London 1,2% og i USA, mandag aften, begrænsede New York Stock Exchange sine tab til kun 0,1%. Denne markedsreaktion på bombardementerne i Mellemøsten forbliver moderat. Set i lyset af de kraftige stigninger i energipriserne (olie og gas), kunne børsnedgangene blive endnu mere markante.
Markederne venter på at se, hvordan situationen udvikler sig. Det er en naturlig bevægelse, og særligt sårbare sektorer har mærket konsekvenserne. Først turismebranchen. Når der er krig i en region, betyder det færre rejser til de berørte områder. Det franske hotelkoncerns Accor-aktie faldt 9% til lidt under 45 euro pr. aktie. Air France-KLM faldt 9%, Aéroports de Paris faldt 3%. Til gengæld har stigningen i oliepriserne givet ballast til aktier som TotalEnergies, hvis aktie nåede en historisk høj kurs over 70 euro (+2% i dagens handel).
En klassisk flugt til sikre værdier
Det er den refleksside, der følger af at søge mod det, man kalder sikre værdier. I krisetider flytter investorerne fokus fra risikable virksomheder, sælger deres aktier og placerer pengene i sikre værdipapirer. For markedsaktører kom situationen i Mellemøsten til at komplicere udsigterne for den globale økonomiske vækst. Væksten kunne blive nedjusteret, og samtidig kunne inflationen stige igen som følge af de forhøjede olie- og gaspriser.
Aktier, der falder i børsen, er ikke tabt penge, men penge, der flytter sig. Børsen falder en lille smule, men andre værdier slår igennem; guld og sølv f.eks., er de rene sikre værdier. Det gælder også statsgæld. I perioder med stærke geopolitiske spændinger køber investorer statsobligationer, gældsinstrumenter udstedt af de store lande, for at udligne deres underskud. Investorerne foretrækker at købe gæld i lande som Frankrig frem for aktier. Det er en sikkerhed for at få pengene tilbage til sidst, og desuden til en mere komfortabel rente end et tænkt aktiekurs.
