Hvordan vestlige veteraner har hjulpet De Forenede Arabiske Emirater med at opbygge en af regionens mest kompetente militære styrker

I mere end seks årtier, helt siden før De Forenede Arabiske Emiraters grundlæggelse, har tusindvis af vestlige veteraner tjent ved siden af emiratiske styrker og hjulpet med at opbygge en formidabel militærmagt samt skabe en styrke, der anses for at være en af regionens mest kompetente.

De Forenede Arabiske Emirater har en tradition for at ansætte udenlandsk personale til at træne og arbejde side om side med deres eget militærpersonale. Pakistan har længe været en praktisk kilde til ekspertise, men vestlige militære eksperter har været stationeret ved siden af emiratiske styrker lige så længe.

I løbet af årtierne har mere end 5.000 vestlige militære ekspats tjenestegjort eller arbejdet side om side med De Forenede Arabiske Emiraters væbnede styrker, med et anslået 80 procent fra Storbritannien eller USA. Ifølge en ny bog sætter Western Military Expatriates in the Armed Forces of the UAE: History and Impact, 1965–2024 fokus på disse udenlandske personaler. Bogen er skrevet af Dr. Athol Yates, adjunkt i international og civil sikkerhed ved Khalifa University i Abu Dhabi, og den indeholder casestudier fra de tidlige dage gennem årene til 2020’erne.

Forskellig kultur

Blandt dem er Adrian Raisbeck, 53, en Malawi-født tidligere britisk Royal Marine, som kom til landet i begyndelsen af 2000’erne for at analysere maritime sikkerhedsforhold. Han befandt sig i et meget anderledes kulturelt miljø end det, han var vant til.

Ligesom de fleste vestlige var han ikke en del af den formelle kommando- kæde, så for at blive effektiv måtte han udvikle den indflydelse, han kunne have på andre.

“Efter jeg havde været der i omkring otte uger, ville jeg gerne forlade stedet,” sagde Raisbeck, der tjente som oberstløjtnant. “Jeg kunne ikke se, hvordan jeg ville kunne overskride disse kulturelle skel på en måde, der gjorde det muligt for mig at formidle det, jeg havde lært i Royal Marines, både kulturelt og teknisk, til en emirati-ledelsesgruppe, som ikke rigtig kunne tale engelsk og som kom fra en helt anden baggrund end mig og syntes at prioritere, jeg tror, personlige relationer.”

En tidligere senior britisk militær officer, der arbejdede sammen med UAE-militæret, gav ham en bog af TE Lawrence – Lawrence of Arabia – som understregede vigtigheden af at lade arabiske styrker gøre tingene på deres måde.

“Det var et ret centralt øjeblik for mig og udløste en fuldstændig ændring i min tankegang,” sagde Raisbeck. “Jeg begyndte at se indad og besluttede, at jeg ville opbygge personlige relationer til mine emiratiske kolleger. For at gøre det skulle jeg lære sprog, hvilket betød, at jeg blev nødt til at lære meget arabisk.”

At bygge broer, danne venskaber

Han begyndte netop at gøre netop det og, i månederne der fulgte, trådte han ind på emiratiske medarbejderes kontorer for at snakke, opbygge relationer og dermed skabe indflydelse.

Raisbeck og andre britiske medarbejdere udviklede sådanne stærke bånd, at emiratiske officerer inviterede dem til sociale sammenkomster i deres hjem.

“Jeg fik rigtig gode venner i processen, og når man har brudt igennem den ydre skal, kan man grine sammen,” fortalte Raisbeck, som nu driver en social og landbrugsmæssig virksomhed i Malawi. “Det betød, at når vi kom ned til forretningerne og gav rådgivning, håber jeg, at vi kunne være mere effektive.”

Tidligt hjalp bosiddende vestlige ekspats “accelerere udviklingen” af de væbnede styrker i det, der blev UAE, sagde Dr. Yates, og nogle blev indlemmet i kommando-kæden. “I stedet for organisk at vokse dem, hvilket ville have taget 20 år, kunne de gøre det på et par år.”

De roller, som de vestlige ekspats oftest har spillet, er bedst forstået gennem en forretningsanalog. “Expatsne er ikke ansat i ledelsen, for eksempel i officerkorpset, og ikke i operationer, for eksempel som soldater, men står uden for organisationen som konsulenter,” sagde han.

Selvom de ofte har bragt en specifik kompetence, som de har videregivet til emiratiske medarbejdere, betyder nødvendigheden af løbende modernisering af militæret og tilførsel af nye kapaciteter, at der stadig er behov for bosiddende.

“De er rådgivere, trænere, system-kommissionærer, vedligeholdere,” sagde Dr. Yates. “De er ikke i den sædvanlige kommandokjede, med kun få undtagelser.” Mindst fem vestlige ekspats menes at være døde under tjeneste, nogle i forbindelse med flyulykker.

Dog nød den store majoritet meget deres oplevelser i UAE, sagde Dr. Yates, ofte fordi de havde en vis autonomi, som de ikke tidligere havde.

En tidligere officer i den britiske hær, som kom til UAE for at træne militære helikopterpiloter, sagde, at det var vigtigt at give emiratiske medarbejdere mulighed for at udvikle deres egne arbejdsgange, i stedet for at forsøge at efterligne den “stramme disciplin”, som han var vant til. Han tilføjede, at vestlige, der ikke anerkendte dette, ofte kæmpede med det.

Han sagde, at han fandt arbejdet med UAE Armed Forces “en god læringserfaring”, dels fordi det fik ham til at stille spørgsmål ved dele af den træning, han engang havde modtaget.

En stejl læringskurve

Darren Boudreau, 56, en tidligere britisk Royal Marine, som kom for at undervise i bådførsel og færdigheder, sagde, at det var vigtigt ikke at være alt for disciplinær, da det ikke var effektivt i det, der var, for ham, en anden kulturel kontekst.

“Vi forklarede dem, ‘Vi er her for at lære jer færdigheder. Vi er her for at udføre et job, så I kan få succes i jeres job, og komme hjem og forsørge jeres familier,’” sagde Mr Boudreau. “Det ændrede landskabet for os markant. Pludselig begyndte de virkelig at arbejde sammen med os.”

Han fandt også ud af, at det at lære at tale sproget gjorde en stor forskel.

En af de mest senior militære personer, der er flyttet til UAE for nylig, var Andrew Pillar, som forlod den britiske Royal Marines som brigadier og i sin tid i UAE fra 2002 til 2011 bragte mange af sine tidligere marinekolleger med for at lede træningen.

Han sagde, at det var “en stejl læringskurve” for mange, der flyttede til Emiraterne, ikke mindst fordi – hvilket andre også har oplevet – de ofte måtte indse, at det, der havde virket i de britiske forsvar, måske ikke var passende i UAE.

At give dem autoritet, selvom de ikke var en del af den formelle kommandokæde, gav Brig. Pillar og mange andre rang. Han blev forfremmet til generalløjtnant.

Han sagde, at nogle emiratiske personale anerkendte den værdi, de bragte, da de indførte deres måder at operere på. “Vi var involveret i alle områder af styrkerne,” sagde han. “Der var mange emiratiske officerer, som var tilbageholdende med at se os gå.”

Anders Kristensen Avatar

Skriv en kommentar