Asian Games står over for et betydeligt løft i seertallene, når de sydasiatiske cricketmagtcentre Indien, Pakistan, Bangladesh og Sri Lanka går ind i mændenes T20-del af den kontinentale turnering.
De fire hold er direkte kvalificeret til kvartfinalen i Asian Games i Aichi, som starter på mandag.
Pakistan går først på banen på Korogi Sports Park i morgenkampen (mod Hongkong, kl. 9 lokal tid, kl. 04 UAE-tid). Verdensmesterne i T20, Indien, spiller derefter i den anden kvartfinale mod Afghanistan.
De to andre underkontinental-hold spiller deres kvartfinaler dagen efter.
I en hvilken som helst anden turnering ville to gange verdensmestre Indien have været klare favoritter til at vinde guld, som de gjorde i den forrige turnering i Hangzhou.
Men blev alle forudsigelser gjort til skamme på tirsdag, da værtslandet Japan kom inden for to runs af at besejre Indien i en regnforkortet T20-kamp – en ren opvarmningskamp foran Asian Games.
Japans spinnere havde dog Indien i alle mulige problemer i den fem overs pr. side-kamp, og begrænsede et fuldt styrke-indisk hold til blot 32-4. Japan var på vej til at fuldføre en ligetil sejr og havde brug for blot otte runs i den sidste over.
Men værterne rystede på hænderne på den store scene, da spinnere Axar Patel gav fra sig kun fem runs. Indien blev også hjulpet af en kontroversiel beslutning fra dommerne om at vende en wide-call, og vandt med to runs, hvilket undgik den største upset i crickethistorien. Japan var rangeret som nr. 41 før kampen.
Resultatet vil fungere som en vågn-op-signal til alle hold, der konkurrerer ved Asian Games, da forholdene forventes at være til fordel for bowlerne.
Underlaget til Asian Games i Nagoya har den samme jordbund som overfladen i Sano, som lagde sted for kampe Japan v Indien. Spinbowlerne fik en stor dag, da nogle af de bedste bats i indisk cricket næppe formåede at få bolden ud af firkanten, og der blev kun slået to boundaries i innings. Ikke-traditionelle cricket-venueer har sjældent sportslige underlag som dette, fordi det kræver regelmæssig cricket spil over længere tid.
Indien, Pakistan og Bangladesh har i vid udstrækning udvalgt førstevalgs-opstillinger, og blandt dem har de forsvarende mestre den ekstra fordel ved at have klaret en tæt afklaring lige før knockout-runden af Asian Games.
Kommer vi til at se Vaibhav Sooryavanshi mod Ali Raza?
Hvis Indien og Pakistan vinder deres respektive kvartfinaler og går videre, er der mulighed for, at de to ærkefjender mødes i medalrunden.
Flernational turneringer er den eneste platform, hvor Indien og Pakistan spiller hinanden i cricket i dag, på grund af et sammenbrud i de to landes politiske relationer.
Hvis Indien møder Pakistan, kan vi være vidne til en nervepirrende affære. Især hvis den unge batting-sensation Vaibhav Sooryavanshi og den unge hurtigtløber Ali Raza ender i deres holds startopstillinger.
Begge spillere gav sig til kende samtidig i aldersrelateret cricket, og mens Sooryavanshi slog bowlers verden over i den forrige sæson, var Pakistans hurtige Raza en bowler, han ikke kunne tæmme.
Raza fik Sooryavanshi ud ved flere lejligheder med sin ekstreme tempo og stejle hop, og begge spillere vil vide præcis, hvad de kan forvente, hvis de krydser hinandens veje i Japan.
Indien havde tidligere formået at forsvare deres kvinders T20-guldmedalje. Sri Lanka fik sølv, og Pakistan bronze.
Asian Games cricket-kalender
Mandag (kvartfinaler): Pakistan v Hongkong (4:00); Indien v Afghanistan (9:00)
Tirsdag (kvartfinaler): Sri Lanka v Nepal (4:00); Bangladesh v Malaysia (9:00)
Torsdag: Første semifinal (4:00); Anden semifinal (9:00)
Lørdag: Bronze-medalje kamp (4:00); Guldmedalje kamp (9:00)
