Emirates Groups dnata er optimistisk omkring sine indtjeningsudsigter, idet den globale drift skærmer den mod forstyrrelserne forårsaget af Iran-krigen, mens forretningen sigter mod vækst i nye markeder, vinder nye kontrakter og registrerer et opsving i rejsebookinger.
Lufthavns- og rejsevirksomheden opererer i 37 lande og 160 byer.
“Den største fordel, vi har som dnata, er, at vi er en ret diversificeret forretning; vi er ikke kun i UAE. Næsten 70 procent af vores forretning er global,” sagde Nabil Sultan Al Murr, dnatas administrerende direktør, til The National. “Det giver os mangfoldigheden til at sikre, at hvis et af disse markeder bliver påvirket, har vi muligheden for at skifte og aktivere mange andre markeder, som næsten kommer til undsætning.”
Dnatás profitudsigter for indeværende regnskabsår er positive, sagde hr. Al Murr. “Udsigten ser ret god, ret sund ud, og forhåbentlig vil vi overraske verden med vores præstation. Det kommer til at se fantastisk ud,” tilføjede han.
Grundlagt i 1959 er dnata en enhed i Emirates Group. Dnatas aktiviteter omfatter at levere catering til flyselskaber, bagagehåndtering og luftfragtservice. Det driver også virksomheder, der sælger feriepakker samt leverer detailhandel og rejsebooking-tjenester.
Dnatas overskud efter skat i regnskabsåret, der sluttede den 31. marts, nåede 1,3 milliarder Dirhams (367 millioner dollars), et fald på 4 procent, primært på grund af en højere skattesats i UAE, der anvendes i 2025-2026, ifølge Emirates Groups årsrapport i maj. Omsætningen steg 12 procent til 23,6 milliarder Dirhams, støttet af flere fly og rejser i de største markeder som Australien, Europa, UAE, Storbritannien og USA.
Iran-krigen forstyrrede flytrafikken i år, hvilket drev brændstofpriserne i vejret og medførte forsinkelser, aflysninger og omdirigeringer af fly længere ud i Mellemøsten og yderligere.
Dnata registrerede en nedgang på 30 til 35 procent i indkommende fritidsrejsebookinger i april, primært fra Europa, Asien og USA, mens fritidsrejsende trafik fra Vestaasien, Afrika og Mellemøsten fortsatte, sagde hr. Al Murr. Erhvervsrejebookinger til regionen begyndte at forbedre sig i august og september med tilbagevenden af medarbejdere fra finansinstitutioner, konsulentfirmaer og investeringsselskaber, tilføjede han.
“Denne trafik er helt sikkert på vej tilbage – meget langsomt,” tilføjede han.
Bookinger viser allerede tegn på bedring i rejseefterspørgslen i fjerde kvartal 2026, især da nogle europæiske flyselskaber som Lufthansa planlægger at genoptage flyvninger til Dubai om vinteren, sagde han.
“Vi har set en enorm genopblussen i fremtidige bookinger … Fjerde kvartal ser lovende ud, især i november hvor hotellets belægning begynder at nå 70 til 80 procent, særligt for feriestederne.”
Rejsebookingerne for oktober og november er steget med 5 procent år-til-år, hvilket ses som en meget god indikation af genopretningen, mens kunders udgifter på hoteller, billeje og F&B er steget med omkring 10 procent, sagde han.
Erhvervsrejser forventes at komme sig hurtigere end efterspørgslen efter ferier, ifølge ledere fra flyselskaber, hoteller og rejsebureauer ved Arabian Travel Market i Dubai denne uge. De havde store håb om en forbedring af den tilstrømmende rejseefterspørgsel i de sidste tre måneder af året, når UAE vært for en række større begivenheder, vejret bliver køligere, og bedre tilbud bliver tilbudt i hele byen.
Besøg af familie og venner til expatriates i UAE, sammen med regeringens kampagner, der viser destinationens sikkerhed, hjælper med at øge efterspørgslen fra internationale kilder, sagde mr. Al Murr.
“Dette er ikke første gang, vi har konflikter i denne del af verden, og vi har set, hvordan efterspørgslen hurtigt vender tilbage, så snart tingene er normaliseret,” sagde han. “Jeg tror, at dette er en midlertidig forstyrrelse. Når alt dette er bag os, vil du se hævnrejser vende stærkt tilbage.”
Ifølge ham forventes forretningsaktiviteten at vende tilbage til før-krigsniveauer i første kvartal af 2027.
Vækstmuligheder
Dnata udnytter også sin globale drift på tværs af sine forretningsenheder, vinder nye kontrakter verden over i løbet af de seneste 12 måneder og udvider sine tjenester til 28 lufthavne i USA og 29 i Brasilien, sagde hr. Al Murr.
Han tiltrådte som chef den 15. juni efter at have haft lederposter i Emirates SkyCargo og Emirates Airline siden han kom til gruppen i 1990.
Selskabet underskrev også et joint venture med Azerbajdsjansk Silk Way Group for at etablere ground handling og godstransportoperationer ved landets nye hub, Alat International Airport, i Alat Free Economic Zone i Baku, med den nye terminal, der åbner i april 2027.
“Vi fortsætter med at vinde ny forretning og nye konti for at udvide mulighederne,” sagde han. “Fremtiden ser ret utrolig ud med hensyn til nye muligheder.”
Den næste vækstmåde vil være i fremvoksende markeder i Afrika, Østeuropa, Mellemøsten og Indien.
“Disse er markeder i vores dækningsområde, og vi har fremragende relationer på regeringsniveau,” sagde han. “Mange af disse lande har henvendt sig til myndighederne i Dubai og ønsket en operatør som dnata til at komme ind og levere tjenester ved deres lufthavn.”
I Mellemøsten ser Mr. Al Murr ekspansionspotentiale i Syrien, Libyen og Irak, hvor dnata allerede har operationer i Erbil. Selskabet var en del af en regeringsdelegation til Syrien for at vurdere muligheder i Damaskus, hvor det evaluerer lufthavnsinfrastruktur samt sikkerheds- og sikkerhedskrav.
Fortsat økonomisk robusthed og forbedrede sikkerhedsforhold i de tre lande er en “stor indikator” for dnata at tage de første skridt, sagde han.
Dnata har ikke reduceret sin arbejdsstyrke i løbet af de sidste syv måneder af krigen, trods færre flyaktiviteter under forstyrrelsen, og planlægger at ansætte flere, når den udvider sin globale drift. “Vi er igen i gang med at ansætte flere … baner vejen for det, der kommer,” sagde mr. Al Murr.
