Dubai vil tildele kontrakter for 55 mia. AED inden årets udgang til udvidelsen af Al Maktoum Lufthavn

Dubai forventes at tildele yderligere 55 milliarder dirham (ca. 14,9 milliarder USD) i kontrakter inden udgangen af året til udvidelsen af Al Maktoum International Airport (DWC), byens andet knudepunkt, og byggeriet fortsætter uden hindringer som følge af konflikt i regionen.

Dubai Airports har i år tildelt kontrakter til en værdi af 13 milliarder dirham til opførelsen af den nye DWC-terminal, og yderligere 55 milliarder dirham forventes tildelt inden udgangen af 2026, lød det fra operatørens administrerende direktør Paul Griffiths onsdag.

“Vi har allerede, i løbet af de seneste 15 måneder, forpligtet os til 10 millioner arbejdstimer til det nye projekt – 17.000 pæle er allerede nedlagt, og 45 millioner kubikmeter jord er blevet flyttet i DWC,” sagde han. Omkring 9.000 arbejdere er på byggepladsen, som ved projektets højeste kapacitet kan nå op på 120.000. “Hvilken anden bevis behøver du for at vide, at vores tillid til fremtiden ikke er påvirket af udviklingen af den nye lufthavn?”

“Spørgsmålet om, hvorvidt byggetempoet er blevet bremset under den igangværende Iran-krig, besvarede Mr Griffiths enkelt: “Jeg har et enkelt ord som svar, og det er nej.”

Mens flaskehalse i forsyningskæderne er et “globalt fænomen”, der har været udbredt siden afslutningen af Covid-pandemien, mobiliserer Dubai Airports leverandører fra hele verden for at sikre, at projektet færdiggøres til tiden.

Den første fase, som er planlagt til at være færdig i 2032, vil give den nye terminal en årlig kapacitet på 150 millioner passagerer. I sidste ende forventes lufthavnen at nå en kapacitet på 260 millioner passagerer og 12 millioner ton gods om året, når den står færdig.

Dubai International Airport (DXB) nærmer sig allerede sin langsigtede kapacitetsgrænse, hvilket betyder, at opførelsen af en af verdens største lufthavne vil være nødvendig for at rumme den forventede stigning i passagervolumen.

“Det er et massivt ambitiøst og komplekst projekt … og det er en meget udfordrende tidsramme. Men i Dubai plejer vi at handle først og tale om det bagefter,” sagde Mr Griffiths.

“Al Maktoum International er ikke et teoretisk projekt – det er faktisk ved at ske, og vi er forpligtet til byggestyringen, fordi vi har brug for det.”

“I 2032 vil DXB være nået sin maksimale kapacitet, og ‘det sidste, byen vil gøre, er at lade sin lufthavnsinfrastruktur begrænse sin fremtidige vækst.’”

DWC’s udvidelse falder sammen med tilgængeligheden af små kropsfly med længere rækkevidde, såsom Airbus A321 XLR.

Disse “vil være et kendetegn ved vores netværk meget snart” fordi de økonomisk sett klarer sig lige så godt som bredkrops-fly uden den kommercielle risiko ved højere kapacitet, sagde han.

“Med vores DWC-projekt kunne timingen ikke være bedre, fordi disse fly vil give os mulighed for at øge antallet af byer, vi betjener, måske med en faktor tre. Vi kunne have 600 byer betjent direkte fra DWC, når det åbner.”

“Hvis man kigger på kortet, er der så mange byer, især i Europa og Fjernøsten og Afrika, der er for små i trafik til at retfærdiggøre bredkropsservice,” men kan være økonomisk levedygtige med et langtrækkende smalt-kropsfly, sagde han.

Investeringer fortsætter også i DXB for at forbedre driften, trods den igangværende seks måneder lange konflikt.

“Vores handelsresultater er stadig meget positive. Udbetaling af cash til regeringen fortsætter med at være stærk, og derfor er forretningsgrundlaget for fortsatte investeringer i Dubai Airports og i DXB stadig særdeles robust,” sagde Mr Griffiths.

Investeringerne inkluderer en nyrenoveret hammerhead, en udvidet T-formet terminalgade og et nyt handelsområde.

Anders Kristensen Avatar

Skriv en kommentar